ОСТЕОАРТРИТ

Остеоартрит

    Ако изведнъж забележите, че пръстите ви не са толкова гъвкави и подвижни, както преди, ако почувствате дискомфорт в коленните или лакътните стави, трябва да знаете, че това са първите признаци на остеоартрит. Ако не го направите, скоро може да почувствате болка, ставите ви да се деформират и подвижността ви да се ограничи…

 

ОСТЕОАРТРИТ

 

    Остеоартритът е наричан болестта на века. Смята се, че това е начинът, по който човек плаща за своята липса на мобилност. Обикновено хората се сблъскват с проблеми, свързани с това заболяване, след 50-годишна възраст. Те ги понасят с години, мислейки, че не могат да направят нищо по въпроса.

   Какво представлява остеоартритът? 

За разлика от други ставни заболявания остеоартритът засяга предимно хрущяла – частта от ставата, която свързва двете костни повърхности. Хрущялът е заобиколен от синовиална течност (вид смазка за ставата). Когато се движите, хрущялът действа като амортисьор – благодарение на него костите се придвижват плавно една към друга. С течение на времето слоят хрущял, който покрива ставните повърхности, става все по-тънък и накрая се разрушава. Заедно с хрущяла се променя и костната тъкан под него. По ръба на ставата се образуват костни изпъкналости, които сякаш компенсират загубата на хрущял чрез разширяване на ставните повърхности. Това обяснява деформацията на ставите при артрита, заради която заболяването преди е било известно като деформиращ артрит. Разбира се, такива тежки промени не настъпват веднага, не във всички случаи, а може и изобщо да не настъпят. Остеоартритът най-често засяга ставите, които носят тежест – бедрата, коленете, глезените и раменете.

   Първата индикация за проблем е лека и бърза болезненост в ставата. Ако не се предприемат действия на този етап, ще изпитате болка в началото (първите ви стъпки често са трудни, но след това походката ви става бърза и уверена). Това може да продължи с години.

   След това болката се засилва, обикновено в края на деня или в началото на нощта. Първите няколко минути след събуждане ставите се чувстват като сковани и това е известно като сутрешна скованост. Появата на последния симптом означава, че е време да се обърнете към лекар.

Как се лекува?

   На първо място, превенция!

   Какво можете да направите, за да предотвратите развитието на болестта?

  •    Ограничаване на физическата активност. Опитайте се да решите проблема с наднорменото тегло: излишните мазнини допринасят за разрушаването на поддържащия хрущял.
  •    Плуването е единственото разумно нещо, което може да се направи в тази ситуация.
  •    Ако имате плоскостъпие, вземете си супинатори за всички обувки, както навън, така и у дома.
  •    Престанете да седите с крака, поставени върху стъпалата си – много неблагоприятно положение за ставния хрущял.

   Как да се справяме с болката?

   Болката е признак на лошо здраве. Търпението не трябва да се толерира – това само влошава и без това трудната ситуация. За облекчаване на болката е най-добре да се използва лекарство, което не влияе на стомашно-чревния тракт, като например парацетамол (безопасната доза е до 4 g на ден). Ако това не помогне, непременно се обърнете към Вашия лекар.

   Ако е възможно, не бързайте да приемате болкоуспокояващи. Вземете топла вана (с морска сол или билки) или отидете на сауна. Понякога един топъл душ е достатъчен, за да се подобри кръвообращението в ставния хрущял и да се постигне релаксиращ ефект върху мускулите.

   Добро средство за лечение на болката са компресите с бишофит. Това е естествен бром-хлор-магнезиев разтвор, богат на борна киселина, йод, мед, бром, желязо, литий и други микроелементи. Поставете ставата за 10 минути в гореща кърпа, изсипете 2 супени лъжици бишофит в чинийка и втрийте саламурата в кожата около ставата за 5 минути, след като намокрите пръстите си. Навлажнете марлята с останалата саламура, нанесете я върху ставата, покрийте с компресирана хартия или найлоново фолио и увийте с памук или вълнен шал. Компресът обикновено се прави през нощта в продължение на 2 последователни седмици, а на сутринта се отстранява, като остатъците от бишофит се изплакват от кожата с топла вода. След 2-3 седмици процедурата може да се повтори за до три такива курса.

Лечение с народна медицина

Лечение с народна медицина
 

   Фитотерапия .

   За подобряване на състоянието при остеоартрит билкарите препоръчват използването на следните фитоколекции.

  • Корен от левзея, листа от мента, шишарки от хмел, трева от пшеница, билка от живовляк – 1 част, билка от бял равнец – 2 части.
  • Листа от мента, шишарки от хмел, билка от бял равнец, цветове от невен, пшенична трева, трева от живовляк, корен от женско биле, взети в равни части.
  • Съцветие от невен, плод от хвойна, кора от бъз, цвят от бъз, листа от коприва, билка от хвощ, кора от върба, листа от бреза, взети в равни части.
  • За да приготвите 2 супени лъжици от инфузията, залейте 1 литър вряла вода, оставете да заври и варете на слаб огън в продължение на 10 минути в затворен съд. Отцедете заедно с билката в термос и оставете да престои една нощ. Приемайте през деня по 100-150 ml 30 минути преди хранене. Курсът на лечение – 3-4 месеца, след което трябва да направите почивка за 10-14 дни и да промените състава на колекцията.

   При възпаление на ставите и отлагане на соли е полезно да се използва следното средство.

   Вземете 1 кг зелена целина, 4 лимона и 0,5 кг мед. Смелете целина и лимони и ги смесете с мед. Приемайте по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.

   „Жив ориз. Нормализира налягането и обмяната на веществата, облекчава отоците, лекува полиартрит, отстранява камъни от пикочния мехур.

   В литров буркан се слагат 6 супени лъжици ориз (без заливката), 12 султана без семки, 4 супени лъжици захар. Залейте сместа със студена вода и я покрийте с капак (за да затворите бурканите, но без гумени ленти). Оставете да престои три дни, след което прецедете през марля в друг буркан (не изхвърляйте останалия ориз!). Съхранявайте инфузията в хладилника. Пийте преди хранене 3 пъти дневно по 100 г. За да приготвите следващата порция (тя трябва да се направи веднага след първата), вземете останалия ориз (обемът му се увеличава значително по време на готвенето), отново измерете 6 супени лъжици и изплакнете добре. Извършете останалите действия, както първия път.

   Процедури за подобряване на подвижността на ставите.

   Мехлем от пелин: смелете изсушения пелин на прах. Смесете пелин в произволно съотношение с всяко масло (може да вземете разтопено, слънчогледово, царевично, ленено, зехтин); ланолин, глицерин или вазелин. Сместа се загрява на водна баня в продължение на 1,5 часа, след което се оставя да престои 2 дни. Прецедете и съхранявайте в хладилника. Полученият мехлем може да се използва за втриване в областта на скованите стави (глезен, коляно).

   Налейте топла вода в умивалник. Потопете я в купата и я задръжте за около 10 мин. След това извадете краката си и ги подсушете. Масажирайте стъпалата си. Втрийте мехлем от пелин (или виетнамски балсам) в кожата около глезените. Мехлемът може да се втрива до коленете и нагоре по енергийните канали. След разтриване трябва незабавно да се поставят топли чорапи. Не излизайте навън в продължение на два часа.

Гимнастика за ставите.

   Ако искате да имате здрави и подвижни стави, е необходимо, въпреки мързела и заетостта, да правите упражнения поне по 10-30 минути всеки ден. След няколко месеца редовни упражнения за ставите, те ще станат по-силни, ще се подмладят и ще се увеличи обхватът на движение в тях.

   Първоначално повторете упражненията 3-5 пъти, а след това повече. Движенията не трябва да са прекалено силни и болезнени, а амплитудата им да се увеличава постепенно.

   Упражнения за шийния отдел на гръбначния стълб. Наведете главата си напред, като допрете брадичката до гърдите си, наведете се назад (с отворена уста, за да увеличите обхвата на движение).

   Завъртете главата си наляво и надясно и я наведете наляво и надясно, докато ухото ви докосне рамото (опитайте се да не повдигате раменете си). Добре е също така да „изписвате“ цифрите от 1 до 10 или азбуката с главата си, като по този начин осигурявате движения на шийния отдел на гръбначния стълб във всички равнини.

   Упражнения за раменния пояс. Въртене на лявата и дясната ръка напред и назад, въртене с двете ръце (ръцете са на ширината на раменете) и т.н.

   За лакътни стави. Флексия и екстензия на ръцете, ротация на лакътните стави на двете страни. Флексия и екстензия на ръцете, позиция в легнало положение, набиране на лост, изтласкване в стойка до стената и др.

   Упражнение за ставите на китката. Флексия и екстензия на пръстите, екстензия и редукция на пръстите, ротация в различни посоки на китковите стави, движение на китката нагоре и надолу.

   Упражнения за лумбалния отдел на гръбначния стълб. Навеждания напред (краката са на ширината на раменете), редуване на левия и десния крак, навеждания назад.

   Въртене на туловището, завъртане на туловището наляво и надясно и странични наклони (ръцете зад главата „в затвор“).

   Упражнения за тазобедрените стави. Движения напред и нагоре с изправени крака, движения от страна на страна, клякане, въртене на таза наляво и надясно и т.н.

   Упражнения за коленни стави. Клякане, гъши крак (придвижване на свити колене с пружиниращо поклащане), колоездене. Седнете на петите си (коленичили), а след това вляво и вдясно от тях.

   Работете със ставите на стъпалата, докато сте седнали на пода или на стол. Леко свийте левия си крак, хванете го с лявата си ръка и с дясната сгъвайте и разгъвайте последователно всеки пръст, като повторите това няколко пъти. След това завъртете стъпалото по посока на часовниковата стрелка и обратно на нея. Издърпайте го към себе си и повторете с другия крак.

   Сърце и кръвоносни съдове: система за поддържане на живота

   Кръвоносните съдове неслучайно се наричат „спасителни линии“. Те свързват всички клетки на тялото, като обменят газове и доставят хранителни вещества на тъканите. Именно те вдъхват живот на всяка клетка. Различните видове кръвоносни съдове осигуряват постоянна вътрешна среда в тялото. Лошата функция на съдовете в даден орган води до недостатъчно кръвоснабдяване на тази част от тялото. Резултатът може да бъде застой на всички жизнени процеси, което може да доведе до развитието на много сериозни заболявания.

   Почти всеки може да предотврати развитието на сериозни заболявания като инсулти, сърдечна недостатъчност или инфаркти. Навременната превенция ще ви помогне да запазите здравето на кръвоносните съдове, а ако е необходимо – и да го възстановите. Няколко хиляди години опит са показали, че най-добрата превантивна мярка е здравословният и активен начин на живот.

    Кога трябва да започнете да се грижите за кръвоносните си съдове? Колкото по-скоро, толкова по-добре! Струва си да помните, че различни сърдечносъдови заболявания започват преди тридесетгодишна възраст и може дори да не знаете, че заболяването ви е свързано по някакъв начин с кръвоносните съдове.

   Обърнете внимание на това как се чувствате. Задайте си въпроса: дали това не е просто обичайната умора, която ви пречи да се наслаждавате на живота, нокаутирайки ви понякога за няколко часа, а дори и за дни? Следващият списък със симптоми, показващи сърдечносъдови проблеми, ще ви помогне да разберете това.

  •    – Имате често главоболие и замайване.
  •    – Бързо се уморявате, често се чувствате слаби като цяло и нямате видима причина да се чувствате зле.
  •    – Чувствате се зле при промяна на времето.
  •    – Често ви звъни в ушите.
  •    – От време на време очите ви потъмняват и сълзят, а пред очите ви се появяват „трептения“.
  •    – Не спите добре.
  •    – Имате епизоди на сърцебиене.
  •    – Имате задух дори при минимално физическо натоварване.
  •    – Имате усещане за тежест и натиск в сърдечната област.
  •    – През деня се чувствате сънливи, летаргични, дори и да сте спали добре през нощта.
  •    – Ръцете и краката ви често са студени.
  •    – Понякога се наблюдава изтръпване и мравучкане на пръстите на ръцете и краката.
  •    – Вечер краката ви болят и се разраняват. Краката ви са тежки, особено ако ви се е налагало да ходите или стоите много време.
  •    – Крайниците ви се свиват нагоре-надолу. Ако имате поне някои от тези симптоми, е време да предприемете действия, за да направите тялото си по-здраво.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *