Домашни маски за лице

Топ рецепти за домашни маски за лице.

Топ рецепти за маски за лице у дома

Откакто свят светува жените се стремят към красота и измислят всевъзможни начини да поддържат своята привлекателност. Маските за лице отдавна са в основата на грижата за лицето. Много дами предпочитат природните източници и си приготвят сами мазила от билки и други естествени съставки. 

Естествените маски за лице у дома, в края на краищата са единственият начин да бъдете сигурни какво точно слагате върху кожата си и да не се притеснявате за възможни алергични реакции.

В тази статия ще откриете как да си направите домашни маски за лице от подръчни продукти и евтини съставки.

Съдържание:

Как да изберем съставките за маската за лице?

Преди да започнете да приготвяте свои собствени рецепти, трябва да знаете кои съставки да изберете, за да постигнете желаният ефект.

Първата и най-важна стъпка е да определите типа на кожата си. Можете да го направите в козметичен салон или сами. За целта трябва да свалите всякакъв грим и да дадете на лицето си няколко часа почивка от него. След това на дневна светлина разгледайте лицето си с увеличително огледало. 

1. Ако кожата е полупрозрачна, има усещане за стягане и лющене – то вие имате сух тип кожа. Това състояние може да бъде вродено или придобито. Особено силно влияние върху кожата Ви оказват външните фактори: редовното излагане на ултравиолетови лъчи, ниската относителна влажност, вятърът и слънцето.

Сухата кожа се нуждае от постоянно овлажняване и подхранване. Маските за лице, прилагани в домашни условия, могат да бъдат от голяма полза.

2. Ако дермата изглежда мазна, удебелена и с големи пори, това е мазен тип кожа. При нея се наблюдава повишено производство на себум, който в комбинация с праха и мъртвите частици на епидермиса образува тапа – познатите „черни точки“.

Мазната кожа често води до появата на черни точки и обриви, които могат да се възпалят. Възможните причини за мазна кожа са:

  • наследственост;
  • хормонални нарушения;
  • нарушения на ендокринната система;
  • Неправилна грижа за кожата.;

3. Ако имате усещане за стягане на бузите и се виждат разширени пори на носа, имате комбиниран тип кожа. Това е комбинация от нормална и суха, или мазна кожа в различните части на лицето. Често се наблюдават по челото, носа и брадичката черни точки, а по слепоочията и бузите може да се появи лющене след измиване. За да идентифицирате този тип дермис, измийте добре лицето и го забършете с кърпа два часа по-късно. Ако върху кърпата над зоната Т остане мазен участък, това означава, че имате смесена кожа. 

Този тип кожа изглежда през лятото по-мазна, а през зимата – по-люспеста. Повишеното омазняване често се дължи на излишък на хормона тестостерон в младостта, наследственост, лоши навици и небалансирана диета. 

4. Последният тип кожа е нормалният. Кожата не се лющи и не е прекалено мазна. Кожните изригвания почти липсват и изглеждат гладки. Това лице се нуждае от нормално почистване и овлажняване.

След като сте определили типа на кожата си, е време да решите какъв е желаният резултат:

● Подхранване, овлажняване, тонизиране и почистване – предназначени за постоянна грижа и поддържане на кожата в перфектно състояние. Такива маски се използват за всички типове кожа; единствената разлика е в състава, тъй като всеки тип изисква свои собствени активни съставки.

Противовъзпалителни, избелващи и антикуперозни: тази група маски успешно се бори с често срещаните несъвършенства на кожата. Те се използват за лечение на различни възпаления и обриви.

Подмладяващите, лифтинг маски са от групата на маските против стареене и помагат за стягане на кожата.

За да разберете точно от какви маски се нуждаете, най-добре е първо да посетите козметик.

Най-добрите маски за лице, които можете да използвате у дома.

Почистващи и тонизиращи маски

Почистващи и тонизиращи маски

1. С желатин и активен въглен

Съставки:

  • – 1 супена лъжица желатин;
  • – 2-3 таблетки активен въглен;
  • – 2 супени лъжици вода.

Това е най-добрата маска, която ще ви помогне да се отървете от черните точки и себума. Преди да започнете да разбърквате и да нанасяте върху лицето си, то трябва първо да бъде добре почистено. Препоръчително е да измивате с топла вода или преди маската да си направите парна баня, за да се отворет портите по кожата на лицето. Ако се направи правилно, ефектът ще бъде максимален.

След измиване и парна баня, когато лицето Ви е готово за маската, започнете да смесвате съставките. Първо смесете желатина с вода, разбъркайте и оставете да набъбне за 2-3 минути. Докато това се случва, смелете активния въглен на прах. Въгленът се добавя към желатина, разбъркате отново и го поставяте в микровълновата фурна за 2-3 минути. Не забравяйте да проверите дали температурата на маската е подходяща, преди да я нанесете върху лицето си.

Щом маската започне да стяга кожата и да се отделя по краищата, отлепете я отгоре надолу. Ще забележите всички замърсявания, останали върху маската.

Накрая не забравяйте да нанесете подхранващ крем върху кожата си, за да възстановите баланса ѝ!

Използвайте за мазна или смесена кожа 1-2 пъти седмично.

2. Маска от глина

Това е отлична алтернатива на маската с желатин. Глината не само почиства кожата, но има и допълнителен благоприятен ефект. След тази маска няма да имате нужда от друг продукт.

Съставки:

  • – черна глина
  • – лимонов сок;
  • – етерично масло от чаено дърво.

Подгответе кожата си за маската по същия начин – премахнете грима и направете парна баня на лицето си. След това разбъркайте глината, както е указано на опаковката. Добавете към сместа една чаена лъжичка лимонов сок и 5-7 капки етерично масло.

Нанесете приготвената смес върху лицето си и изчакайте да изсъхне. След 10-20 минути можете да измиете лицето си.

Маската не само ще почисти кожата Ви от замърсяванията, но и ще стегне порите на лицето благодарение на лимоновия сок и глината, а етеричното масло от чаено дърво ще направи кожата ви мека и кадифена. Редовната употреба на маската също така помага в борбата със стареенето и подобрява контурите на лицето благодарение на стягащия си ефект.

Маската с глина е подходяща за всички типове кожа, с изключение на сухата. Може да се нанася веднъж седмично.

3. Класическа билкова почистваща маска за лице.

Билковите почистващи маски са възможно най-здравословните и естествени продукти за лице. Можете да си закупите билки от аптеката и да ги използвате при грижата за лицето Ви. Това е тайната на дамите от древността, защото билките са били навсякъде. 

Различните билки са подходящи за различни типове кожа: 

  • -за мазна и смесена кожа – невен, дъбова кора, листа от боровинка;
  • -за суха кожа – шипка, липа, листа от роза, мента, жълт кантарион, маточина;
  • -За чувствителна и проблемна кожа: лайка, алое, живовляк, корен от репей, полски хвощ.

Не е необходимо да се ограничавате само с един компонент, можете дори да направите билкова смес. Само се уверете, че не сте алергични към някоя от тях! 

Как да си направим маска:

Смелете сухата билкова смес на прах, залейте я с вряла вода и я оставете да се запари за 20-30 минути. След това изцедете течността, а попарената билка увийте в тънка марля и нанесете върху почистена кожа. 

Тази смес е много нежен, бърз и ефективен начин за отстраняване на замърсяванията от порите, а полезните ѝ свойства ще тонизират кожата Ви и ще ѝ придадат блясък и свежест. Билките ще Ви помогнат в борбата с акнето и възпаленията. Ароматите също действат успокояващо и ще превърнат процеса в истинска спа процедура!

Тази маска може да се прилага веднъж или два пъти седмично.

Овлажняваща маска за лице у дома

Маски за суха кожа

Маски за суха кожа

1. Рецепта за бърза маска от овесени ядки

Съставки:

  • – Един яйчен жълтък;
  • – 2 супени лъжици зехтин;
  • – супена лъжица овесени ядки;
  • – чаена лъжичка мед
  • – чаена лъжичка лимонов сок.

Може да не Ви се вярва, но овесената каша е на първо място сред естествените съставки за домашна грижа.

Предварително измийте и подгответе кожата си за маската. Смесете всички съставки до получаването на каша. Нанесете сместа върху лицето си и изчакайте 15-20 минути. След това изплакнете с хладка вода.

Маската спомага за възстановяване структурата на кожата я подхранва, тъй като съдържа много полезни вещества. Медът и яйчният жълтък нормализират метаболитните процеси, лимонът тонизира и стимулира кожата, също така помага да се отървете от старческите петна, а овесените ядки ще дадат на лицето Ви необходимия колаген и ще запълнят неравностите. А ако използвате сместа като скраб, получавате нежно почистване и едновременно с това овлажняване.

2. Бърза рецепта с извара

Съставки:

  • – 1 супена лъжица извара;
  • – 1 супена лъжица сметана;
  • – 1 -2 капки витамини от група В.

Почистете кожата, смесете всички съставки до хомогенност, нанесете върху лицето и изчакайте 10-15 минути. След това изплакнете обилно.

Витамин В и протеинът, които са в състава на изварата, ще дадат незабавно естествено овлажняване и подхранване на кожата на лицето. Най-подходящото време за използване на такава маска е през зимата. Препоръчваме Ви за приготвянето да използвате селскостопански продукти, но ако не разполагате с такива, продуктите от магазина също ще ви свършат отлична работа.

За мазна кожа.

Маски за мазна кожа.

За мазната кожа от съществено значение е нежното овлажняване, нормализирането на себума и свиването на порите. Мазната кожа може да бъде в резултат от неправилна грижа и използването на прекалено изсушаващи средства. Тонизиращите продукти, съдържащи алкохол, могат да влошат състоянието на мазната кожа. Не забравяйте да проверите съдържанието на продуктите за грижа за кожата, преди да ги нанесете на лицето си!

Ако овлажнявате кожата си достатъчно и избягвате процедури, които предизвикват изсушаване, можете да се отървете от прекомерното омазняване доста бързо. Най-добрата съставка за маска за мазна кожа е медът. Различни продукти  могат да се използват като добавка.

1. Протеинова маска от овесени ядки

Съставки:

  • – една чаена лъжичка мед;
  • – един яйчен белтък;
  • – една супена лъжица овесени ядки;
  • – есенция от розмарин.

Смесете всичко и нанесете върху лицето с помощта на четка. След това оставете сместа да изсъхне малко и добавете втори слой, след което оставете за поне 15-20 минути и измийте.

Овесените ядки ще почистят и подхранят кожата, протеините ще ѝ доставят витамини, а медът и розмаринът ще омекотят кожата и ще я хидратират незабавно.

2. Маска с мед

Тази маска се приготвя изключително лесно. Просто вземете една супена лъжица мед и го разбъркайте в чаша топла вода. Нанесете получената смес върху памучна кърпа и я поставете върху лицето си. Изчакайте 5 минути и повторете процедурата. Два или три пъти ще са достатъчни. Медът отлично подхранва и овлажнява лицето Ви и нормализира производството на себум.

Същите маски могат да се използват за комбинирана и нормална кожа. Но първо проверете за алергии към някоя от съставките! Поставете сместа от вътрешната страна на китката или предмишницата си и задръжте за 15 минути. Ако няма зачервяване или парене, можете да използвате върху лицето си.

3.Ефективна маска от нишесте

Съставки:

една супена лъжица картофено нишесте;

една супена лъжица сок от червена боровинка

Смесете всички съставки и ги разбъркайте до получаване на каша. След това разнесете с четка или с пръсти върху предварително почистено лице. Дръжте състава върху лицето си 20-25 минути и го отмийте с хладка вода.

Нишестето спомага за регулирането на мастните жлези, а сокът от червена боровинка свива порите и тонизира кожата.

За нормална кожа.

1.     Овлажняваща маска от халва

За да си направите тази маска, трябва да имате малко халва и вода вкъщи. Натрошете на ситно халвата и я смесете с вода, за да се получи паста. Нанесете сместа върху почистената кожа на лицето и оставете да действа 10-15 минути. За да подсилите ефекта, можете да покриете лицето си с найлонова торбичка, тогава полезните компоненти ще проникнат по-дълбоко в дермата.

Тази маска перфектно подхранва и овлажнява сухата и нормалната кожа, подпомага незабавното регенериране на клетките и синтеза на колаген, тъй като халвата съдържа много полезни масла и мазнини. Към полезните качества на съставките е и  подмладяващият ефект. Но преди да го използвате, се уверете, че не сте алергични към ядки!

Според специалистите в областта маските трябва да се нанасят по различни начини, като изборът на правилния зависи от текстурата на сместа и Вашите предпочитания. Можете да използвате пръстите си, специален апликатор, шпатула или четка. Продуктите под формата на гел се нанасят с ръка, кремовете се нанасят с гъба, а течните формули се нанасят с четка. 

Супер лесни подхранващи маски за лице за домашна употреба

2.Маска от авокадо

Съставки:

  • Едно узряло авокадо;
  • Две супени лъжици зехтин, прасковено или бадемово масло.

Намачкайте авокадото на пюре, добавете маслото, загрято на не повече от 40 градуса, разбъркайте добре. Нанесете сместа върху почистена кожа. Оставете маската върху лицето си за 15-20 минути.

Авокадото е богато на ненаситени мастни киселини и съдържа много витамини (А, С, Е, К, група В, фолиева и пантотенова киселина) и минерали (калций, магнезий, фосфор, желязо, цинк, селен). То прави кожата гладка и еластична, овлажнява и я подхранва благодарение на естествените си съставки.

3.Скраб маска с банан и овесени ядки

Съставки:

  • една супена лъжица овесени ядки;
  • Една супена лъжица смляна бананова каша;
  • три супени лъжици вода.

Залейте овесените ядки с вряла вода и ги оставете да набъбнат. Намачкайте банана на пюре. Смесете съставките до получаване на хомогенна каша. Разнесете сместа върху лицето си с помощта на четка или пръсти. Оставете да действа 10-15 минути, като през това време масажирайте лицето си, за да отстраните мъртвите клетки от кожата. Накрая изплакнете.

Тази маска ще почисти лицето Ви меко и ефективно, ще го овлажни и подхрани с важни микро- и макроелементи и ще подобри цялостният вид на кожата Ви. 

Маски за комбинирана кожа

1.Маска от заквасена сметана

Съставки:

  • две супени лъжици овесени ядки;
  • една чаена лъжичка ябълков оцет
  • една супена лъжица заквасена сметана;
  • Пет капки прясно изцеден лимонов сок.

Смесете всички съставки заедно, за да се получи хомогенна смес. Нанесете сместа върху кожата с пръсти или със специална четка. Оставете да подейства за около 15-20 минути и измийте с хладка вода.

Овесените ядки ще почистят кожата и ще изравнят текстурата ѝ, оцетът ще нормализира производството на себум в Т-зоната и ще тонизира кожата, лимонът ще изсветли пигментацията, а заквасената сметана ще набави на лицето необходимите витамини и микроелементи. Всички съставки на маската ще имат незабавен ефект и ще придадат стегнатост. Тази маска е отлична за вечерно третиране.

Лесни народни подмладяващи маски за лице.

Лесни народни подмладяващи маски за лице.

След 30-годишна възраст започва процесът на стареене и по лицето ви се появяват първите бръчки. Не се обезкуражавайте, а просто включете подмладяващите маски в редовната си рутинна грижа за лицето. Редовната употреба на подмладяващи колагенови маски ще забави появата на нови бръчки по лицето и ще запази младежкият ѝ вид по-дълго.

1.Маска за лице против стареене с алое

Рецептата е лесна. Комбинирайте една супена лъжица сок от алое с равно количество крем за лице и екстра върджин зехтин. Разбъркайте и нанесете маската леко затоплена. Оставете я върху лицето си за 10 минути.

Алоето е отдавна познато народно средство, което се използва навсякъде. В края на краищата неговите укрепващи и тонизиращи свойства са универсални за здравето на тялото.

2.Маска от живовляк

През лятото можете да направите маска на кожата си с пресни листа от живовляк. Известен със своите лечебни и стягащи свойства, листът на живовляка има и подмладяващ ефект.

Намачкайте листата и ги смесете с мед в равни части. Ако сместа е твърде гъста, разредете я с вода. Оставете маската върху лицето си за поне 15 минути. Първо отстранете с мокър тампон, а след това изплакнете лицето си с хладка вода. Подходящ за всички типове кожа.

Правила за нанасяне на маски за лице у дома

Повечето процедури за лице са вечерен ритуал. И за да сте сигурни, че всичко ще мине добре и ще получите както ползи, така и удоволствие, следвайте някои прости правила.

Започнете, като премахнете грима от лицето си с помощта на нежен продукт за почистване.

Преди да преминете към нанасянето на маска за лице можете да ползвате скраб, който да премахне мъртвите клетки и ще осигури доброто проникване на всички полезни укрепващи вещества в кожата. 

Процедурата по нанасяне на вечерната маска не трябва да се извършва „на бегом“. Отложете домашните си задължения и отделете половин час само за себе си.

Важно е да приготвяте маските за лице непосредствено преди употреба. Останалата част не трябва да се съхранява.

Всички съставки на маската трябва да са с добро качество, а такива като заквасена сметана, плодове, кисело мляко и т.н. трябва да са пресни, за предпочитане да са съхранявани не повече от един ден.

Преди да поставите маската, лицето трябва да се почисти по обичайния начин. Хората с мазна или смесена кожа вероятно ще се нуждаят от предварително ексфолиране. След като почистите кожата, е добре да направите парна баня или да си направите топъл, влажен компрес. Това ще позволи на всички съставки да се абсорбират по-добре и да имат максимален ефект.

Маската се нанася с чисти ръце, четка, марлен тампон или памучен тампон в зависимост от консистенцията.

Повечето маски трябва да се прилагат не само върху лицето, но и върху шията и деколтето. Единственото изключение е изсушаваща маска за мазно лице – дермата в областта на деколтето е още по-суха и чувствителна.

Домашно приготвената маска трябва да се нанася с масажни движения, като се движението е от центъра на лицето към слепоочията. Областта около очите е изключение – не е необходимо да нанасяте маската там.

Измийте маската с чиста вода. Най-добре е да не е от чешмата, а да си приготвите кана с преварена вода, охладена до телесната температура.

След измиване на маската не трябва да избърсвате лицето си, а внимателно да попиете излишната влага с чиста кърпа. Нанесете крем, подходящ за вашия тип кожа, върху влажно лице.

Не очаквайте незабавен ефект от първата процедура, постоянството е ключът към здрава и сияйна кожа.

4 супер лесни маски за лице с магданоз, босилек, липа и мента

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *